top of page

Краєзнавство, екологія та міжнародне співробітництво

  • Романишин Ольга Миколаївна
  • 16 янв. 2018 г.
  • 5 мин. чтения

«Одна з найскладніших завдань сучасності – проблема уповільнення процесу знищення живої природи»

Арчі Карр

Цей вислів можна вважати як епіграфом, так і вступом до даної статті. Адже хто, як не географи, добре усвідомлені в наслідках глобального впливу суспільства на навколишнє середовище. Україна, опинившись знову на перехресті європейських цінностей та азійських ресурсів, отримала сьогодні великий шанс приєднатись до світової спільноти в боротьбі за збереження і відтворення власних природних ресурсів та ландшафтів. Тим більше, коли країни-сусіди ЄС пропонують різноманітні програми, проекти та інші заходи по питаннях вивчення і збереження навколишнього середовища, а також фінансують, надаючи стипендіальні гранди1 для отримання спеціалізованої освіти за кордоном і заохочувальні преміальні стипендії.

Цікаво і дуже позитивно, що з кожним роком такі програми стають невід’ємною складовою сучасної освіти в нашій країні. І якщо 10 років тому екологічні проблеми своєї місцевості були матеріалом для курсових робіт, то сьогодні не лише старшокласники гімназії щороку вибирають даний напрям для наукових робіт МАНу, але і учні середніх класів мають велике бажання брати участь в екодослідженнях свого краю.

Тернопільській класичній гімназії в такій співпраці з ЄС по проблемі збереження навколишнього середовища надзвичайно поталанило. І вперше це сталось ще в 2005 році, коли делегацію з нашої гімназії (п’ятеро учнів та одного вчителя) запросили до Польщі в міжнародний екологічний табір Пяски, Вармінсько-Мазурське воєводство. На той час Польща, яка лише рік як приєдналась до Євросоюзу, розпочала активно впроваджувати екологічні проекти євроспільноти, запрошуючи і східних сусідів до впровадження екологічного навчання підростаючого покоління в спеціалізованих екологічних центрах. Екологічний табір Пяски збудований в заповіднику на піщаній косі, що розділяє Віслянську затоку та Балтійське море, серед соснових лісів і співучих дюн. Табір діє по певній програмі цілорічно, щоб протягом двох тижнів перебування діти змогли оздоровитись і, одночасно, провести дослідження з орнітології, іхтіології, гідрології даної заповідної території, а також спробувати себе в естетичних напрямках, як от фото, малюнок, обробка яшми тощо.

А поїздка в даний екотабір – це подяка за успішний багатоденний похід, який здійснили ми по Придністров’ю Тернопільської області та на базі зібраних матеріалів провели виступи екологічної бригади на міських та обласних семінарах. В 2005 році звіт про даний похід отримав II-е місце на Всеукраїнському конкурсі.

З 2008 року наша гімназія ввійшла в асоціацію шкіл-партнерів Гете-Інституту і одним з успішних напрямків цієї співпраці став екологічний. Учасники проекту вибирають різноманітні напрямки: досліджують стан навколишніх водойм Тернопілля, фауни, флори, можливості здорового харчування та здорового способу життя, знімають відеоролики, монтують, описують, перекладають на німецьку мову, відправляють в Гете-Інститут і очікують результати (до речі, вчительські професійні роботи, як і переклади, відсилають назад, тобто приймають лише дитячі авторські роботи, вчителі можуть бути лише асистентами). І нагорода щороку когось вибирає. Згадаю лише командні перемоги.

Так, з 12 по 25 липня 2015 року дев’ятикласниці Цибуляк Діана, Задорожна Софія та вчитель географії відвідали Екологічний табір в Шарбойці та Бремені (Німеччина), що був організований власне для переможців проектів PASCH, «Міст до вищої освіти в Німеччині» та «Школа за екологією». І вперше Німеччина запросила крім учнів (для яких обов’язковим є знання німецької мови на рівень А2) вчителів природничих наук, які були тренерами проектів.

Німецьке курортне містечко Шарбойц розташоване на узбережжі Любецької затоки в пд.-зх. частині Балтійського моря. З м’яким помірно-морським кліматом, затишними вузькими вуличками, привабливими альпінаріями біля кав’ярень та піцерій, чистими пляжами та узбіччями, вишуканими сучасними ландшафтами поряд зі збереженими деревами-старожилами, розміреним ритмом містян і гостей міста та їх великим бажанням подолати будь-які відстані цілими сімействами на велосипедах викликали у нас лише позитивні заздрісні емоції і захоплення.

Учасники, поділені на групи, щоденно працювали над новими екологічними проектами, зокрема наша група – над темою «Екологія Східного моря» (так німці називають Балтійське море, бо західне в них – Північне). В рамках цих проектів ми побували на екскурсіях в містах: Бродтенс – геологічний практикум на скелястому узбережжі Балтійського моря (пошуки магматичних, метаморфічних та осадових порід, їх аналіз, а також аналіз наслідків наступу Балтійського моря на північне узбережжя Німеччини); Ойтін – лабораторні заняття з біології, хімії, фізики в гімназії Карла-Марії-фон-Веберів; Маленте – екскурсії на фабрику «Кунке» по виготовленню двигунів та на яхті по п’яти льодовикових озерах; Кіль – інтерактивні завдання в Інституті дослідження океану університету Кіль та в зоологічному музеї. В місті Бремен – кількагодинна насолода пізнаннями в науково-пізнавальному центрі Універсум, відвідування університету Бремен і безпосередня участь в лабораторних заняттях на тему «Вода, її властивості» та «Мікропластик в косметичних засобах».

Всі учасники успішно захистили екологічні проекти, а вчителі-предметники пройшли початковий курс німецької мови та отримали літературу для продовження вивчення цього курсу.

В квітні 2016 року в гімназію прийшло нове запрошення з Гете-Інституту взяти участь в німецькомовному літньому таборі на тему навколишнього середовища (Umweltcamp). Приємно, бо наш проект і екологічна робота по дослідженню Тернопільського ставу була оцінена на міжнародному рівні і, несподівано, бо другий рік поспіль перемагаємо в проекті «Школа за екологію». В підсумковому роботі були подані результати проб води Тернопільського ставу, екологічної акції на дальньому пляжі та в парку Т.Г.Шевченка, характеристика флористичного і фауністичного складу, інтерв’ю з місцевими рибалками, відеоматеріал.

Тож влітку, з 1-го по 14-е липня 2016 року, команда в складі дев’ятикласниць Деркач Валерії, Кальби Діани, Чорної Юліани, вчителя географії та вчителя німецької мови Мудрик Оксани Борисівни пройшли німецькомовний табір в Геттінгені, Німеччина.

Структура літньої школи була надзвичайно насичена і включала: вступне випробування з німецької мови для учнів, щоденні (до обіду) заняття з вивчення мови для всіх учасників табору, проектна екологічна робота в другій половині дня, спеціалізовані та пізнавальні екскурсії, культурна програма.

Ідея такої літньої школи виявилась досить змістовною: об’єднати вчителів-предметників та вчителів німецької мови в тандеми для викладання предметів точних та природничих наук німецькою мовою, спільна проектна робота для вчителів та учнів, міжкультурна комунікація між країнами-учасницями.

Тож за два тижні перебування на півдні Нижньої Саксонії, в старовинному університетському містечку Геттінгені нам вдалось здійснити аналіз екологічного стану міста в рамках нових проектів (за рахунок вивчення та аналізу статистичних даних, опитування місцевого населення), відвідати унікальні музеї, як от музей-обсерваторія (в робочому стані підтримуються старовинні телескопи, прилади), ботанічні сади (старий і новий), інститути імені Макса Планка2 (а їх аж п’ять – на 120 тисяч жителів міста Геттінгена!), німецьке селище для вивчення реалізації урядової програми Німеччини по збільшенню виробництва екологічного палива (зокрема біогазу), бути присутнім на прийомі мера і представлення його особистої програми по покращенню екологічного стану міста, інших не менш захопливих заходах і об’єктах.

В 2016-2017 роках вже кілька команд нашого навчального закладу взяли участь в міжнародному проекті на тему «Навколишнє середовище», зокрема з темами «Ґрунти в межах населеного пункту», «Вплив радіації на навколишнє середовище». Деякі вже отримали подяки, решта – очікують результатів.

В лютому 2018 завершується новий міжнародний проект Гете-Інституту, який знову підлив масла у вогонь, посиливши інтерес як в учнів, так і в багатьох вчителів. А саме обґрунтування внесення запропонованих нами історичних, культурних та природних об’єктів нашого краю до списку пам’ятників ЮНЕСКО, відповідно зі всіма описами, відеоматеріалами, головне – доказами.

Зрозуміло, що будь-яка проведена праця не залишається марною. Той титанічний досвід в організації власне самого себе, тим складніше команди, на виконання і завершення проекту завжди є великим надбанням в інтелектуальному, емоційному, естетичному плані, особливо при реалізації амбітних проектів в себе, на Батьківщині. А досвід, який дають країни-сусіди, любязно приймаючи талановиту молодь і вкладаючи в неї нові досягнення в збереженні навколишнього середовища є неоціненним: море вражень і море задоволення, приємного спілкування і позитивних емоцій, бажання вчитись і працювати. І щира наша вдячність західним партнерам за їх велике терпіння, фінансові можливості й бажання продемонструвати нам позитивні і перспективні сторони життя.

Вчитель географії та економіки Тернопільської класичної гімназії, учасник міжнародних екологічних таборів в Пясках (Польща), Шарбойці (Німеччина), Геттінгені (Німеччина) Романишин Ольга Миколаївна

«Офіційний сайт вчителів географії та економіки м. Тернополя».

Сайт створений вчителем географії та  економіки м. Тернополя Антонюком С.М. на Wix.com 

bottom of page